Artikelen en opinie

Een sterke start voor je design

Geschreven door Janneke Wilzing | Sep 22, 2025 8:28:40 AM

Elk jaar op Dutch Design Week zien we schitterende ontwerpen die vragen om een sterke start. Die maak je door je modelregistratie op orde te hebben voordat je iets laat zien.

Laat je je onbeschermde ontwerp zien, dan begint de klok te tikken. In de EU heb je nog twaalf maanden na de eerste vertoning om je model nog te registreren. In China en een aantal andere landen geldt een vereiste van absolute nieuwheid, dus na openbaarmaking is registreren daar niet meer mogelijk.

Auteursrecht krijg je automatisch, maar dat gaat vooral over de artistieke kant. Wil je het uiterlijk van je product echt beschermen, dan is een modelregistratie vaak dé route. Je legt vast wat je laat zien, zodat je design beschermd is tegen copycats. Zit er een technische innovatie in je ontwerp, bekijk dan of een patent relevant is.

De kunst is kiezen wat je waar beschermt.